Već neko vreme nisam sreo domaći plakat koji bi me baš isprovocirao da nešto napišem, a verujem da su moji verni čitaoci to i primetili. Međutim, ne treba zaboraviti da se sve više približavamo Evropi — a sa njom idu i Evropski standardi, Evropski dizajn i Evropske devojke, što sve skupa čini Evropske pokušaje™.
Ovde imamo plakat za vino Thalia, omiljene nam fabrike Rubina. Znate, to su oni što prave unučiće i vinjak što se pije po slavama. Iako imaju i neka kulturna pića, najviše ih reklamiraju beskućnici i pijanci. Ali evo jednog pravog vina za mladence, i plakata koji svrstavam u novonastalu listu “Evropski pokušaji”.
Kad sam video plakat, pomislio sam da je vino namenjeno muškoj deci — ali zašto onda devojka drži flašu? Tek mi je kasnije sinulo da je to vino koje na neki fantomski način utiče na ishod trudnoće, pa tako devojke koje ga piju rađaju mušku decu. Prvo, alkohol i trudnoća koliko sam upućen ne idu zajedno, barem ne bi trebalo da idu, a drugo, danas taj patrijahalan stav o “muškom detetu” kao blagoslovu koji imaju “prave majke” baš i ne prija brojnim organizacijama za ljudska prava i borbu protiv diskriminacije. Da ne pominjemo feministička udruženja…
Pitanje je koliko je zaista njihova ciljna grupa tako zaostala, da im prija takva polna diskriminacija. Svaka žena voli da ima kćerku, makar isto koliko i sina. Čisto sumnjam da će se čak i svaka deseta žena obradovati ovakvoj reklami, a pre mi deluje da to vino debeli sponzori kupuju svojim ženama u nadi da će muško dete imati smisla pred istim takvim preduzetnicima iz unutrašnjosti. U najmanju ruku ovaj plakat proizvodi takav utisak — ako ne i vino.
Ali hajde ipak da probamo da vidimo šta se tu dešava i šta bi možda moglo da se desi. Vino pomaže pravljenje muške dece. OK, prihvatamo tu izopačenu činjenicu. Kad bih počeo da radim fotografiju, prosto bih morao da znam malo više podataka. Kada i kako pomaže? Za vreme trudnoće ili za vreme plodnih ženskih dana? Oko toga se cela priča vrti. Ovde vidimo devojku koja je u nekakvom erotskom zanosu, ako posmatramo položaj ruke i glave mogli bismo pomisliti na orgazam. Negde se u daljini naslućuje asocijacija sa pravljenjem dece (pokušaj br. 1). Međutim, ona stoji, obučena kao da je na tropskoj plaži, a opet je na apstraktnoj pozadini. Drži flašu u jednoj ruci, između grudi (koje se nekim čudom ne vide! Ovo je potpuni preokret u domaćem advertajzingu!). Flaša je zatvorena, pa je uticaj njenog sadržaja sveden na minimum. Zaista, uticaj vina na bilo šta na slici bi trebalo da bude poenta plakata. Ali ipak je išlo po sistemu “e, ali ne otvaraj flašu, znaš…“. Čak i da se ovde radi o tradicionalnoj fetišizaciji predmeta u ženskim rukama, više bi imalo smisla da je flaša otvorena. Dalje, primećujem odsustvo muškarca — dakle to vino verovatno pomaže onda kada muškarac nije potreban — za vreme trudnoće — ali opet, ne vidim da je devojka trudna… Ovde ima toliko propusta da ne umem ni da ih pobrojim.
Što se mene tiče, ja bih radije voleo da vidim na primer scenu u spavaćoj sobi, devojku koja krišom uzima Thalia vino (ili ga zajedno piju) dok je muškarac čeka na krevetu. Dakle, prave se deca a zna se ishod. Glavni element bi bila fotografija jer se radi o konkretnoj, realnoj stvari, a fotografija to jel’te uspešno predstavlja. Na ovom tragičnom plakatu niti se deca prave, niti su se pravila, niti se koristi vino, niti ima vizuelnog sklada bilo koje vrste, niti ima tipografije niti dizajna, niti je glavni element fotografija, niti haotična pozadina. Da li sam nešto zaboravio?
Savet za marketing tim Rubina (ako postoji): nađite dobrog dizajnera (ima odličnih studenata grafičkog dizajna, da ne govorimo o profi agencijama), razmislite o konceptu (ovo je zapravo važno!) i unajmite fotografa koji će koncept da pronese kroz aparat. Ili jednostavno platite ad agenciju da odradi posao. Nemojte ići preko rodbinskih veza i ne insistirajte na ceni već na kvalitetu. Inače se opet vidimo ovde.
p.s. Ne vređajte narod.
26 comments
iskraart says:
May 13, 2008
pa sam naziv vina sve govori! Talija, muza komedije!
i upravo je to.komicno.
jovana says:
May 14, 2008
de si dare care!
tacno. opet se po ne znam koji put vracamo na istu pricu. igrom slucaja sam imala prilike da gvirnem u ovaj sistem. thalija je u vlasnistvu a i u neposrednoj ART DIREKCIJI predraga rankovica peconija crtica GAZDE!
kada se napravi sranje kampanja za studentski festival ili slicno – krivite dizajnera
kada se napravi sranje kampanja za bilo koji trzisno zastupljen proizvod – krivite GAZDU!
i opet ce biti ista prica: da peconi procita ovo samo bi neki (a verovatno bas taj talentovani student) dobio momentalni otkaz. a on je jadan morao da stavi kako gazda magacioner art direktor kaze! po kojoj referenci je dobio posao to je druga prica…
KREATIVNI AUTORITET!
UDRUZENJE KOJE IZDAJE LICENCE ZA RAD!!! PA PROPAGANDA!!! PA KAD IMAS LICENCU DA SVI CUTE!!! MANJINA SMO NAZALOST!!!!
sto je vise ovakvih tekstova blizi smo cilju!
Darko says:
May 14, 2008
Bonjour Jovana, kako nam je Pariz ovih dana? Ajde daj neku njihovu lokalnu kampanju da vidimo!
Znači opet taj Peconi… taj nas bode svo vreme, a?
Slažem se za Kreativni autoritet! O “kreativnom” načinu razmišljanja ŠEFOVA bi mogla knjiga da se napiše (tipa “Art DIREKTOR”), i zaista ne znam kako bi to moglo da se iskoreni. Ovo što ja radim je jedan mali deo ali moramo zajedno, agresivnije. Treba!
Foto Jole says:
May 14, 2008
ART DIREKTOR, ta ti je dobra Darko. Znas, trebalo bi da napises knjigu o tome, sigurno ce neko (neki izdavac) imati sluha za tu temu. Odlican tekst. Rubinovu kampanju necu da komentarisem iz prostog razloga sto nemam sta da dodam… sve si rekao, a malo mi je i gadno
…Ajd
vanmarcar says:
May 14, 2008
…to sam u stvari bio ja
, pod drugacijim pseudonimom…
Ivana says:
May 15, 2008
Ja razumem reklamu malo drugacije.
Kako god bilo – namenjena je muskarcima. Tako vesela, lepa i polugola devojka sa flasom vina u ruci je za musko trziste.
Dakle, konzumenti takvih devojaka i vina su ‘decaci’ tj. muska deca iz reklame (vole da se igraju). Ne mislim da je u pitanju promocija pravljenja muske dece uz pomoc devojke i vina prosto zato sto takve stvari nemaju prodju kod muskaraca. Party girls – yes, bebe kao posledica dobre zabave – nope.
Neukusno i tupavo, u svakom slucaju. Ali tipicno. Sve se prodaje uz pomoc seksa vec duze vreme. Ovde su samo pokusali da spoje dva popularna elementa: seks i alkohol.
Iako to svi rade, rekla bih da je ovaj pokusaj, bar jezicki, oponasanje zapadnih metoda i slogana. Recimo, slogan koji oni koriste je verovatno prevod sa engleskog: for the boys. I mada na engleskom taj izraz moze da prodje (jer svasta prolazi), na srpskom zvuci vrlo lose, zbunjuje, i …ma stvarno je lose.
Dobro si opisao druge interepretacije.
I ovde se svakodnevno vide primeri losih kampanji, gde su pokusaji u duhovitosti sve samo ne smesni, fotografija zbunjuje, a o preteranom photoshop-u i da ne govorim. Uvek me podseti koliko je uraditi dobru kampanju pitanje umentosti, dizajna i pametnog marketinga. I ukusa, u krajnjoj liniji.
aprilia says:
May 15, 2008
Jesi primetio slicnost ove devojke sa devojkom iz prvog Alo! plakata – plava duga kosa crveni karmin, slicna vrsta sminke… Da li je to mozda neki trend u pitanju?
Stvarno nemam sta da dodam, sve si rekao a i Ivanina interpretacija je vrlo moguca.
Ali moram jos da dodam da je nekako bas bezveze sto devojka drzi flasu, da drzi casu sa vinom to bi unelo bar malo stila… ovako je kao neki alkoholicar pocetnik (nije stigla jos da upropasti izgled od alkohola). A i pozadina mi izgleda kao za predsednicku kampanju. Ma sve je bas uzasno uradjeno, bas nekako nema smisla. Totalno je promasen plakat.
Darko says:
May 15, 2008
Dobri komentari, nema šta.
ivana: Da, i ja sam bio siguran da se radi o vinu za mušku decu da piju. I toliko me proganjalo — kako bre, zašto je tu onda devojka? Da bar ima naznake o “muškoj deci” u blizini… I onda mi u trenutku sinulo.
Da se radi o tome da seks prodaje, pa da su je još malo razgolitili bilo bi “normalno”, nego su je upasovali kao nijednu devojku do sada u kampanji. A opet, taj zanosni pokret — nikako se odlučiti!
aprilia: nisam primetio sličnost, do sada
Da, zaista ima taj “karakter”, mada je svetlo hvala Bogu malo kulturnije, barem se tako čini. Slažem se za čašu/flašu, svakako je devojka sa flašom malo prostački, osim ako je kelnerica… što… valjda nije. I da, pozadina je totalno “za Srbiju”.
Hvala na komentarima!
sunce says:
May 19, 2008
aaaa. to je ponta znaci…..hvala ti na pojasnjenju …..kretenski…..nema sta….
tandamata says:
May 22, 2008
wowowowo….amazing color!
great job bro.
nice Thalia
Iva says:
May 22, 2008
..Shto je najcrnje, verovali ili ne kampanju je odradila renomirana advertising agencija u nas, koja je unajmljena da to odradi.. dobro!
Darko says:
May 22, 2008
Nije to prvi put da renomirane agencije kod nas “odrađuju” posao… Imamo i primer plakata EFG Eurobank-e, koji je takođe uradila jedna i više nego renomirana agencija.
Sećam se kako me je moj učitelj crtanja, još pre dosta godina prevaspitao kada je video da se potpisujem samo na dobrim radovima. Moraš da staneš iza svakog svog rada, tako nekako je rekao…
Charolija says:
May 22, 2008
Namera im je svakako bila da budu primeceni, (sto ocigledno jesu postigli), samim tim što se mi pitamo, kako i zašto je to vino za mušku decu!?
Da je sve glupo urađeno, jeste!
Ona kao da se dokopala zabranjene flaše, pa sad da li će posle nje da rodi muško dete ili će da privuče neko muško ‚‚dete‚‚ ili će iz inata da proba to vino koje je za mušku decu, njoj nije ni važno! Drži flašu i čeka šta će da se desi!
U svakom slučaju muškarci su po njihovom večita deca, pa eto im nove igračke, koju im donosi ‚‚zanosna‚‚ plavušica.
Darko says:
May 22, 2008
U suštini, bilo šta da uradiš kao plakat i da platiš veliki broj mesta u Beogradu, bićeš primećen. Ako uradiš nešto odlično, ili nešto jako bedno, tim bolje.
Ali pitanje imidža koji se time pravi svakako je najvažnije.
Zanimljivo je što ona u ruci drži čep od flaše (nisam bio siguran, ali mi je gospodin koji je autor ove fotografije to lično rekao), pa je flaša kao “otvorena”. Onda bi čak i imalo smisla što je u tom zanosu (duh iz flaše joj je blagoslovio muško dete), ali kako flaša ipak deluje zatvoreno, ništa od našeg dobrog duha.
Ne znam da li bih ovo shvatio kao “novu igračku” koju donosi plavušica, meni ovde zaista dominira patrijahalan stav o muškom blagoslovenom detetu. Izgleda nisu čuli da se svet menja po tom pitanju… čak i na brdovitom Balkanu.
Charolija says:
May 22, 2008
Kako god bilo tvoji komentari reklama i bilborda mi se mnogo sviđaju! Samo tako nastavi!
Pozdrav
Darko says:
May 22, 2008
Veliko hvala!
gedzeti says:
May 26, 2008
da se ne ponavljam samo cu reci da dajem svoj glas gore navedenim zgrazavanju svih prisutnih : )
medjutim, primeticu nesto
Da je osrednjeg kvaliteta billboard ne bi bio toliko zapazen, a gazda bi, sa druge strane, osetio znacajno olaksanje u svom desnom/levom dzepu.
Ciljnoj grupi – muskoj deci (citaj napaljenim srednjoskolcima), za potrebe kucnih zurki, svakako, pri kupovini vina, cena je presudan faktor.Po billboardu koji odise jeftino, sumnja u nisku cenu ovog proizvoda je suvisna. So, gazda prosao jeftino, ciljna grupa saznala da u rafovima ima jeftin opijat – svi zadovoljni.
gedzeti says:
May 26, 2008
p.s. osim autora ovog billboard-a cije ime verovatno ni CIA nece moci da iskopa.
Darko says:
May 26, 2008
Da se pohvalim da sam svojim detektivskim operacijama stigao do autora fotografije, a preko njega i do dizajnera/agencije koja je bila angažovana. Nisam njih lično kontaktirao, ali fotografa jesam.
Zapažen je jer su nekim čudom platili veći broj bilborda u Beogradu, a verovatno i Srbiji, a ne zato što je nekog kvaliteta. Slažem se za ciljnu grupu — sad je period zezanja, žurki, matura i ostalog. Šteta što onda nisu barem razgolitili lepoticu…
shaputalica says:
Jun 1, 2008
Očigledno je da su im kampanje bile mnogo uspešnije dok nisu imali GAZDU a marketing tim im je radio u Kruševcu.
danas sve to sa “Rubinom” nema mnogo veze, ovo ja iz prve ruke. Il’ iz druge, ‘ajd da se ne lažemo. Reklamom i firmom bave se ljudi koji usput prodaju i jestivo ulje i prašak i sve ostalo iz konglomerata GAZDINOG, pa se više od ove papazjanije koju si detaljno analizirao i ne da očekivati, uz napomenu da gazda štedi pare, neć da baca čovek, a i od ukusa je, esteta, pa je i logično što je njegova zadnja u ovakvoj priči….nego da ne dužim, poneće me bes pa će komentar biti duži od tvoje odlične analize….
Pozdrav.
shaputalica says:
Jun 1, 2008
ovo za estetu i čoveka od ukusa sam se, naravno, grubo našalila
Darko says:
Jun 1, 2008
Vidiš, i ja sam mislio — ok, nemaju novca, pa dali štampariji da im dizajnira. Međutim, ti plakati su svuda po Beogradu!! Neke prilično skupe lokacije su uzeli, a da ne pominjemo i bilborde uz Ibarsku magistralu i dalje po Srbiji. Ne bih rekao da je problem bio u novcu.
Ljudi misle da to što ti škljocneš, tu samo treba dobar digitalac, a dizajner samo treba da “stavi tekst”, tako da trošak ne postoji. A štampa e tu već mora da se plati jer tu ima boja, papir…
Darko says:
Jun 9, 2008
Mali update: našao sam koristan link na Politikinom sajtu, članak se zove Trudnoća na etiketi za vino, o tome kako Francuska pokušava da probudi svest o negativnom uticaju alkohola (vino jeste alkohol) za vreme trudnoće.
Pitam se kakav bi oni stav zauzeli po pitanju ovog plakata, ili tačnije rečeno copywritinga.
Maki says:
Nov 23, 2008
Imam proverenu informaciju da se ovo vino prodaje kao ludo, kao i “Medvedja krv”. Da li je reklama dobra ili losa ne znam, ali definitivno je postigla svoj cilj.
Darko says:
Nov 23, 2008
Pre bi se moglo reći da je marketing postigao svoj cilj, a reklama je samo jedan deo toga. Cena, dostupnost, promocija itd. — sve to utiče na prodaju, pa je teško iz našeg ugla reći koji aspekt marketinga je najzaslužniji.
Ono što u ovoj kampanji jeste plus je kvantitet — svuda po Beogradu ali i drugim gradovima + tv reklama (koju doduše nisam video), pa su zbog toga svi pričali o “Vinu za mušku decu”, na kakav god način. Tako se i proširio “buzz” koji je verovatno pozitivno uticao na prodaju pića.
To je samo prvi talas, a odnos cena-kvalitet + dostupnost u prodavnicama je drugi talas.
Denis Daničić says:
Feb 16, 2009
Ja sam davno imao sreću u nesreći da radim u jednoj sada već propaloj marketinškoj firmi, zvala se Markplan. Svašta sam video tamo, svakakva grafička čuda i tzv. marketinške “kampanje” tek pristiglih, novopečenih marketing menadžera sa tek otvorenih privatnih fakulteta. Pobegao sam odande posle nepunih 6 meseci, kada sam dobio prvu platu..
To je bilo baš davno..
Jednu važnu stvar sam shvatio tamo – bitna je ciljna grupa a sve ostalo je malo važno. Bitno je da se posao odradi i zaradi novac, tj. da firma profitira od uloženog u kampanju. Svakako nije važan kvalitet, već kvantitet. Ono što je najstrašnije u svemu jeste da je takva marketinška ‘tvar’ opravdana, jer ciljna grupa guta sve što joj se pripremi, nije važan kvalitet, nije važan momenat divljenja, jer se u ovoj državi malo ko čemu divi i to smatra za vrednost (govorim o onoj populaciji koja još uvek glasno priča mobilnim telefonom ispred pekare, gura se za kifle i pljucka šmekerski u tandemu sa još jednim ‘dobrim ortakom’), a takvih je stvarno mnogo, većina su. Važno je ‘brate’ da ljudi saznaju za to, a koga briga dal je malo gore i dole, levo ili desno, važno je da se vidi!
Strašno je ali nije neizlečivo. Potrebno je vreme da se ljudi obrazuju, daleko više od vremena koje nam treba da uđemo u evropsku uniju, i to možemo samo sami. Ipak ljudi nisu imuni na dobru ideju, još uvek postoji taj urođeni osećaj za prave vrednosti, ali tek kad ga vidimo, kad nam ga neko prezentuje, do tada smo slepi i gluvi. Mislim da je tu šansa za sve nas koji želimo da podignemo sveukupni kvalitet življenja u ovoj našoj Srbiji, tamnici naroda (kako reče jedan kolega sa zone).
Dug je to put Dare i odlične korake praviš.
D.